Mis on puurkaev?
Kaev on tähtis ja kallis kinnisvara, mis lubab Teil kasutada meie kõigi maapõue vara - vett - seni kuni Te suhtute sellesse varasse lugupidamise ja vastutustundega. Korrektse konstruktsiooni ja väljaõppinud meistrite poolt puuritud PUURKAEV on loodud kestma aastateks ja on eelduseks Teie puhtale joogiveele. Teie maaüksusel asuva kaevu eest vastutate TEIE- läbi omanikujärelvalve. Teie tegevusest sõltub, kas Teie õuele rajatakse puurkaev või PUURKAEV.
Mis vahe on puurkaevul ja PUURKAEVUL?
Puurkaev on Teie veevõtukoht, mille Te rajate kaevupuurimisfirma tingimustel, nõustudes alla kirjutama nende poolt pakutavale lepingule ja kaevu valmides selle eest ise 100% vastutades. Kui läheb hästi, võib puurkaevu ja PUURKAEVU vahele panna võrdusmärgi. Kõigil nii hästi ei lähe. Loomulikult ei taha ükski kaevupuurimisfirma Teid petta. Puudused tulevad ikkagi eelkõige kogenematusest ja teadmatusest, kehvemal juhul ka lohakusest. Kõik kaevupuurimisfirmad on litsenseeritud- küll ainult suuliselt, nende tegelikke tehnoloogiaid pole keegi hinnanud. Selleks saate neid kohustada ainult Teie. Eestis on kasutusel nii mõnigi tehnoloogia, mille kasutamisel ei ole võimalik teha nõuetekohast PUURKAEVU. PUURKAEV= puurkaev + Kaevukontori abi Teile! Kaevukontori abiga tellite omale garanteeritud konstruktsiooniga, võimaliku parima veega varustatud puurkaevu, mille ehituse tingimused määrate Teie ja mille eest vastutuse jagate kolme osapoole vahel.
Mida see tähendab?
Üldjuhul inimesed puurkaevudest ja vee kvaliteedist suurt midagi ei tea. Ka seda, mida ja kuidas puurijatelt nõuda. Kaevu tellides usaldatakse kaevupuurijaid ja kirjutatakse alla töövõtulepingule, mis on koostatud kaevupuurijate poolt. Mis Te arvate, kelle poole see leping kaldu on? Töövõtuleping on kaevupuurimise kõige tähtsam osa. Leping reguleerib täpselt, mida ja kellelt tellite, millal töö teostatakse, kes kontrollib, palju ja millal maksate ja kes mille eest vastutab. Et vältida arusaamatusi ja vaidluseid enne ja pärast töö teostamist, tasub palgata pädev nõustaja, kes selgitab mis täpselt peab Lepingus olema, et kõik Teie huvid oleks kaitstud ja kontrollib ka kaevu ehitamisel, et tööd oleks tehtud korralikult ja heade tavade kohaselt. Miks töövõtuleping nii tähtis on, saate aru, kui võrdlete kaevupuurijate poolt Teile pakutavat Lepingut ja EAS-i poolt koostatud ning Kaevukontori poolt kaevu ehituse töövõtuks kohaldatud, erapooletut töövõtulepingut.
Mida see endast kujutab?
Kaevukontori töötaja tuleb objektile ja jälgib kaevupuurimise kõige tähtsamaid etappe: Manteltorude paigaldust ja torutaguse tsementeerimist. Kogenud silm saab selle tegevuse käigus tervikliku ülevaate seni tehtud ja käesoleva töö kvaliteedist.
Mida me ei suuda garanteerida?
Me ei saa garanteerida Teile väga head joogivett, sest vee keemiline koostis on sõltuvalt asukoha geoloogiast kõikuv. Veekihi, mis hakkab Teie kaevu toitma, valib ikkagi Teie poolt valitud firma projekteerija ning selle kooskõlastab Keskkonnaamet.
Puurkaevu ehitusel kohustab Eesti Vabariik puurkaevu Tellijat organiseerima Omaniku järelevalve. Samas on Tellija ainus, kes saab puurkaevu rajajat millekski kohustada – läbi allkirjastatud Töövõtulepingu. Seepärast on järelevalvele mõistlik mõelda juba enne Lepingu sõlmimist puurijatega.
Kaevupuurimine on keerukas, maa-alune töö, mille käigus võib ette tulla nii tehnilisi probleeme, kuid kahjuks ka lohakust. Seepärast on reaalset järelvalvet teostamata väga keeruline peale tööde lõppu võimalike ehitusvigu tuvastada. 1 ehitusveaga puurkaev võib rikkuda kogu ümbruskonna kaevud. Kui puurkaevu Tellija ei suuda, ei taha või ei oska ise järelevalvet teostada, võib ta palgata omale kaasvastutava spetsialisti, Kaevukontorist, kes aitab tuvastada võimalike vigu puurkaevu ehitusel. Kaevukontori kaasamine sõltub sellest, kaugel Te asjaajamises olete- kas töövõtuleping puurimisettevõttega on juba sõlmitud, või mitte. Kuid aidata suudame Teid igal juhul!
Kirjutage meile ja küsige võimalusi ja hinda, kui soovite, et Kaevukontor aitaks Teid puurkaevu ehitusel omaniku järelvalvega.
Mida me siis üldse teeme?
Saadame Teile Kaevukontori tunnistuse, mis on Töövõtjale teadmiseks, et me hoiame kaevuehitusel silma peal
Nõustame töövõtulepingu küsimustes ja suhtluses töövõtjaga. Pakume Teile erapooletut töövõtulepingu näidist, mis arvestab ka Teie huvisid.
Meie suudame garanteerida, et Teile rajatav kaev oleks korrektse konstruktsiooniga ja vastaks kõigile õigusaktidele ja nõuetele
Teavitame omanikku, kui tehtud töö ei vasta nõuetele ja töö on vaja seisata
Selgitame vajadusel/tahtmisel kõike kaevupuurimisega seonduvat. Me tunneme kõiki Eestis kasutatavaid puurimistehnoloogiaid
Esitame omanikule oma töö kohta aruandluse
Mida täpsemalt kontrollime?
Ohutust ja töövõtteid objektil, puurimispäeviku olemasolu
Kõrvalekaldeid projektist
Puuraugu diameetrit ja sügavust, puuraugu diameetri suhet manteltoru diameetriga
Puuraugu kvaliteeti
Manteltoru vastavust projektile, survekindlust, kogust
Filtertorude kvaliteeti
Puuritava pinnase kogust, mis pumbatakse maa peale
Puisteliiva kogust ja taseme kontrollitavust
Tsemendikogust, tsementeerimistehnoloogiat ja taseme kontrollitavust
Manteldusprotsessi
Võimalusel hüdrogeoloogilisi parameetreid
Millised on takistused pädeva isiku kaasamisel Omanikujärelvalvesse?
Kõige keerulisem on teada ja broneerida aega, millal kaevupuurijad antud tööd tegema hakkavad ja kuidas Kaevukontor Teile samal ajal saab appi tulla.
Kaevu valmimine eraisikule võtab aega tavaliselt 2 päeva kuni 2 nädalat, ette tuleb avariiolukordi ja ka tehnilisi probleeme, mistõttu on ka puurijatel keeruline prognoosida Teie juurde jõudmist ja teie kaevu valmimise aega.
Samuti võib takistuseks kujuneda Puurijate koostöövalmidus omanikujärelvalve nõustajaga.
Kuidas seda lahendada?
Töövõtulepingu omaniku ja töövõtja vahel koostab üldiselt töövõtja, mis tähendab ka seda, et omaniku poole see kaldu kindlasti ei ole.
Kui Te soovite Kaevukontorit kaasata omanikujärelvalvesse, siis meie jaoks on tähtis lepingupunkt:
"Omanik kaasab omaniku järelvalve nõustamise ja kohustab töövõtjat teavitama nõustajat tööde alustamise ajast vähemalt 1 ööpäev ette ja mitte alustama manteldustöödega enne kui nõustaja on kohal, teatades sellest nõustajale ja omanikule vähemalt 3 tundi ette. Nõustajale või omanikule teavitamata jätmist loetakse lepingu rikkumiseks."
Meie loodame, et ka Puurimisfirmad saavad aru, et “õige hõlma ei hakka keegi“.